Piotr Adamiak & Katarzyna Zajkowska

UX Researcher (La Wonderlab) & Project Manager (Narodowe Archiwum Cyfrowe)

case study
14:50-15:10 | Aula Dynatrace
Badania wspierające zmianę. Jak otworzyć serwis dla specjalistów na nowe grupy użytkowników?

Serwis zawierający miliony starych dokumentów i zdjęć. Kopalnia ciekawych materiałów dla dziennikarzy, artystów i pasjonatów historii. Jednak jeszcze do niedawna szukajwarchiwach.pl był używany głównie przez specjalistów. Postanowiliśmy to zmienić. Podczas prezentacji pokażemy, jak zaplanowaliśmy proces badawczy, aby dowiedzieć się więcej o potrzebach jego potencjalnych, nowych użytkowników. Opowiemy, jak przebiegało badanie: wywiady, testy użyteczności oraz warsztaty kreatywne, podczas których zaangażowaliśmy obecnych i potencjalnych użytkowników serwisu do projektowania jego nowej wersji. Udało nam się zebrać wiele inspirujących i nieoczywistych wniosków. Dzięki temu, na koniec będziemy mogli pokazać, jak badania przekładają się na zmiany w serwisie.

Biogram

Piotr Adamiak

Badacz doświadczeń w La Wonderlab, socjolog. Prowadzi projekty skoncentrowane na odkrywaniu potrzeb użytkowników oraz testowaniu istniejących usług i produktów. Lubi kiedy badania mają bezpośrednie przełożenie na rzeczywistość.

Kiedy tylko mam więcej czasu, wyjeżdżam w góry na trekking albo wspinaczkę. Czytam dużo reportaży, podróżuję i jak przystało na badacza lubię poznawać ludzi i słuchać ich historii. Poza badaniami na potrzeby projektowania prowadzę też projekty badawcze o charakterze społecznym.

Katarzyna Zajkowska

Od 6 lat uczestniczy w projektowaniu usług publicznych. Przygodę z UX rozpoczęła w Centralnym Ośrodku Informatyki, gdzie pracowała przy takich projektach jak Historia Pojazdu, czy Bezpieczny Autobus. Pierwszy redaktor główny serwisu OBYWATEL.GOV.PL. Od roku pracuje w Narodowym Archiwum Cyfrowym, gdzie odpowiada za modernizację serwisu szukajwarchiwach.pl. Absolwentka User Experience Design na SWPS w Warszawie.